"YENI BIR KARAKTER BENI BULUYOR"

"Yeni bir karakter beni buluyor"

IEmmys tarafından düzenlenen ve İstanbulda ilk kez gerçekleştirilen Academy Day etkinliği Ay Yapımın ev sahipliğinde devam ediyor.

Dizi sektöründe dünyanın en prestijli ödülleri olarak kabul gören Emmys ve IEmmys ödüllerini düzenleyen The International Academy of Television Arts & Science (Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi) üyelerinin bir araya geldiği Academy Day etkinliği bu yıl, Ay Yapım ev sahipliğiyle Türkiyede ilk kez İstanbulda gerçekleşiyor. Uluslararası kültür ve medya endüstrisinde ön plana çıkan şirketlerin, kendini ve üretim yaptıkları ülkeyi tanıtmalarını sağlayan Academy Day etkinlikleri tüm devam ediyor.

31 Mayısta başlayan etkinlikte, 30 ülkeden televizyon dünyasının önde gelen temsilcileriyle Türkiyedeki televizyon sektörü çalışanları panellerde bir araya geliyor. Kerem Bursinin moderatörlüğünde gerçekleşen panellerden birinde Beren Saat, Ece Yörenç, Sema Ergenekon ve Pelin Diştaş Türk içeriklerinin yurt içinde ve dünyadaki başarısında kadının rolü üstüne konuştu.

Beren Saat, sadece Türkiyede değil dünyada da milyonlarca izleyiciye ulaşan bir kadın oyuncu olarak mesleğine bakış açısını şu cümlelerle dile getirdi: Fatmagül, dünyada pek çok kadın izleyicinin hayatını etkileyen bir karakter oldu, bana da çok güzel geri dönüşler geldi dünyanın her yerindeki izleyicilerden. Fatmagülün hazırlıkları esnasında psikolojik danışmanımız vardı. Kolektif bilinçaltının dişil enerjiyi izlediğini söylemişti. Yaklaşık 20 yıldır bu sektördeyim ve her zaman bu sorumluluğu üzerimde hissediyorum. Her defasında birbirinden farklı karakterleri oynamayı seçiyorum. Son zamanlarda fark ettiğim bir şey var. Ne zaman hayatımda ileriye dönük bir dönüşüm yaşasam yeni bir karakter beni buluyor. Atiyede önce uzun süre televizyonda çalıştığım için bir ara vermiştim ve kendimi spirtüel olarak geliştirdiğim bir ara oldu bu...

Beren Saat, Kış aylarında yeni bir film projesiyle Netflixte olacağının müjdesini verdi.

Yurt dışı izleyicilerle ilgili olarak Ece Yörenç, şunları söyledi: Biz öncelikle Türkiye için hikayeler yaratıyoruz. Ancak kadınların dünyanın her yerinde dertleri ortak. Fatmagül susma dediğinde bu Hindistanda da, Güney Amerikada da karşılık buluyor. Sadece kadın olarak da değil insan haklarının da hayvan haklarının da temel meseleleriyle ilgiliyim ve işlerimde yansıtmaya çalışıyorum.

Sema Ergenekon, görüşlerini "Hikayeleri yazarken kendimi de bu dünyanın bir parçası olarak görüyorum. Kendi inanç ve düşüncelerim hikaye ve karakterlere yansıyor. Kendi dünyasını yaratan kadın karakterleri yazmayı seviyorum. Yargının Yunanistan remakei beni çok heyecanlandırıyor" şeklinde dile getirdi.

Pelin Diştaş ise panelde son yıllarda en çok izlenen işlerinin başrollerinde hep kadınların yer aldığını ve bunu dünyanın pek çok ülkesinde karşılık bulduğunu söyledi.

3 Haziranda sona erecek olan Academy Day İstanbulda katılımcılar, 140dan fazla ülkede yayınlanan Türk dizilerinin çekildiği mekanları yakından görme fırsatı yakalarken İstanbulun ve Türkiyenin köklü, zengin geçmişi ile kültür ve medya endüstrisini de detaylı şekilde tanıma şansı buluyor. Çeşitli panellerin gerçekleştiği etkinlik kapsamında katılımcılar, Türk içerik üreticileri, senarist, yönetmen ve oyuncularla bir araya geliyor.

2023-06-02T14:33:06Z dg43tfdfdgfd