BIST 100’DE BUGüN EN çOK HANGI HISSELER KAZANDıRDı?

Investing.com - Borsa İstanbul bugün güne hızlı bir başlangıç yaptı. BIST 100, günün ilk yarısında %4’e yakın değer artışıyla 5.143 puana kadar yükseldi. 

Hafta boyunca yükseliş ivmesini koruyan BIST 100, dün yaklaşık 1,5 ay sonra 5.000 puan seviyesini test ettikten sonra bugün psikolojik direnç seviyesini hızlı geçti. Sabah saatlerindeki hızlı yükselişin ardından günün ikinci yarısında bir miktar ivme kaybederek yatay hareket eden endeks, son saatte 5.080 puana kadar geriledikten sonra 5.100 puan bandında tutunma çabasında. Günlük işlem hacmi ise kapanışa doğru 72 milyar TL seviyesinde bulunuyor. 

Gün sonunda doğru BIST 100’ün %11’in üzerinde haftalık değer artışı söz konusu. Endeks, mevcut seviyelerde kapanış görürse bu yıl 15 Şubat haftasındaki sıçramanın ardından en yüksek ikinci haftalık kazancını kaydetmiş olacak.

Piyasadaki yükselişi tetikleyen en önemli faktörlerden biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek’i atama olasılığının yüksek olması olarak görüldü.

Bugün Borsa İstanbul yükselişine katkı sağlayan endeksler arasında bankalar öncü olmaya devam ediyor. Bankacılık endeksi, gün sonuna gelindiğinde %6 bandında değer artışıyla 4.660 puan seviyelerine yükseldi. Ardından Petrokimya ve finansallar, ortalamanın üzerinde değer artışı kaydeden diğer sektörler oldu. 

Tekstil sektörü, Borsa İstanbul’daki yükselişe katılmazken gün sonuna doğru kısmi bir düşüşe sahip. Baskı, kobi ve gıda sektörü de %0,2 bandında kısmi yükseliş kaydetti. Son duruma göre sınai ve hizmet sektöründe değer artışı %2’nin altında kalırken borsada yükselişin lokomotifinin finansallar olduğu görülüyor. 

BIST 100’de bugün en çok kazandıran hisseler

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında bugün en çok yükselenler şu şekilde:

  • TKFEN
  • YKBNK
  • SASA
  • ISCTR
  • AKBNK

BIST 100’de bugün en çok düşen hisseler ise şöyle sıralandı:

  • KLRHO
  • KCAER
  • CEMTS
  • BIOEN
  • AKSEN

Borsa İstanbul geneline bakıldığında ise bugün tavan fiyatından işlem gören TKFEN ile birlikte PENTA, SEKFK, BURCE ve ZEDUR en çok kazandıran hisseler oldu.

Borsa İstanbul’da bugün piyasanın tersine hareket ederek en çok kaybettiren hisselerin başında taban fiyatından işlem gören MARKA, ISSEN, IMASM ile PAMEL ve RUBNS var.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa verileri, adil değeri, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan kazançlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

2023-06-02T15:29:13Z dg43tfdfdgfd