BU DIYET EN çOK KADıNLARıN KALBINI KORUYOR! ARAşTıRMALAR GüNLERCE SüRDü

Akdeniz tipi beslenme tarzının ömrü uzattığı biliniyor. Akdeniz diyetinde balık, sebze, yumurta ağırlıklı besinler tüketiliyor. Bu besinler ise kalbi korurken beyni güçlendiriyor. İşte detaylar...

Kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler, su ürünleri omega yağ asitleri bakımından çok güçlü.

KADINLARIN KALBİNİ KORUYAN DİYET

Akdeniz diyeti analizinin arkasında

Çarşamba günü Heart dergisinde yayınlanan analiz , Akdeniz diyeti üzerine yapılan çalışmaları birleştirerek kadınlarla ilgili ayrıntıları erkeklerden ayırdı. Kadınlara, tamamı Akdeniz diyetinin bir parçası olan sebze ve meyveler, kepekli tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler ve deniz ürünleri gibi faydalı gıdaları daha fazla almaları ve kırmızı ve işlenmiş etleri daha az tüketmeleri için puan verildi.

Araştırmaya göre, Akdeniz diyetini en yakından uygulayan kadınların, diyeti zar zor uygulayan kadınlara göre %24 daha düşük kalp hastalığı riski ve %23 daha düşük erken ölüm riski vardı. Çalışmaya göre felçten ölümlerde de bir düşüş oldu, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Çalışmada yer almayan kardiyolog Dr. Roxana Mehran, 'Sonunda kadınlarla ilgili verileri görmekten heyecan duyuyorum, çünkü bu veriler ya sunulmuyor ya da önceki çalışmalarda kadın ve erkeklerde çalışmak için yeterince güçlü değil' dedi. Bir tıp profesörü olan Mehran, New York City'deki Mount Sinai Tıp Okulu'nda Girişimsel Kardiyovasküler Araştırma ve Klinik Çalışmaları yönetmektedir.

Araştırmacılar sayıyı erkekler üzerinde de incelediler ve hemen hemen aynı sonuçları buldular: 'Erkeklerde kalp hastalığı riski yüzde 22, ölüm riski yüzde 23 daha düşüktü' diyor.

Bir 'yeniden doğrulama çalışması'

Araştırmaya dahil olmayan koruyucu ve yaşam tarzı tıbbı ve beslenme uzmanı Dr. David Katz, bunun şaşırtıcı olmadığını söyledi.

'Daha önce Akdeniz diyetinin faydaları hakkında bildiklerimiz cinsiyete özgü değildi' dedi ve yüksek kaliteli bir diyetin kardiyovasküler faydalarının cinsiyetten bağımsız olarak aynı olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

'Buna göre, bu, Akdeniz diyeti için erkeklerde ve kadınlarda gözlemlenen faydaların, yalnızca kadınlar ana bir alt grup olarak kabul edildiğinde istatistiksel olarak sağlam kaldığını gösteren bir 'yeniden doğrulama çalışması' idi' dedi e-posta yoluyla.

Sınırlamalar vardı - 16 çalışmanın tümü gözlemseldi, yani sebep ve sonuç gösteremeyecekleri anlamına geliyor ve Taylor, kaçınılmaz olarak hafıza hatırlamadan etkilenen gıda alımının kendi raporlarına güvenme eğiliminde olduklarını söyledi.

Taylor, sınırlamaların 'bulgularını dikkatli bir şekilde yorumlamamızı tavsiye eden yazarlar tarafından kabul edildiğini, ancak aynı zamanda cinsiyete özgü daha fazla araştırma ihtiyacını da desteklediğini' söyledi.

'Cinsiyetiniz ne olursa olsun, Akdeniz tarzı beslenme gibi dengeli beslenmeyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzı, tip 2 diyabet, obezite, yüksek tansiyon gibi kalp ve dolaşım hastalıklarına yakalanma riskinizi ve bunlar için risk faktörlerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

2023-03-20T11:33:34Z dg43tfdfdgfd