DIZLERIM SıZLıYOR NE YAPMALıYıM? ROMATIZMA VE DIZ AğRıSı NASıL GEçER?

Diz ağrıları romatizmadan kaynaklanabildiği gibi farklı nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Öncelikle diz ağrısına neden olan etkenin tespit edilmesi ve sonrasında da yapılması gerekenlerin incelenmesi gerekir. Dizleri sızlayan kişilerin bamya tohumu tüketmesi, zencefil ve zencefil yağı kullanılması aynı zamanda da soğuk terapisi yapmaları gerekir. Dizlerin sızlaması ya da romatizma ağrılarının geçmesi için neler yapılması gerekir? Merak edilen soruların yanıtlarını Posta.com.tr okurları için derledik.

Dizlerin ağrıması eğer romatizmadan kaynaklanıyorsa mutlaka doktora gitmek ve ilaç kullanmak gerekir. Bununla beraber beslenmenize dikkat ederek de ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz.

DİZLERİM SIZLIYOR NE YAPMALIYIM?

Diz sızlaması herkesin hayatını sekteye uğratan bir problemdir. Bu nedenle dizlerin sızlaması ve ağrıması durumunda yapılması gerekenler merak edilir. Eğer diz ağrıları ve diz sızısı uzun süre devam ederse doktora gitmek gerekir. Diz kapağı ağrısı için kemikleri ve eklemleri güçlendirmek gerekmektedir. Evde uygulanacak bazı yöntemler ile ağrıları ve sızıları hafifletmek mümkündür.

Bir torbaya buz koyarak ağrıyan bölgeye masaj yapabilir ve bu sayede ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz. Kemik dokularını ve kasları güçlendirmek için de bol sıvı tüketmeli ayrıca tükettiğiniz besinlere özen göstermelisiniz. Özellikle de ani bir düşme ya da çarpma sonucu başlayan bir ağrı olması durumunda mutlaka soğuk kompres yapmak gerekir.

Zerdeçal ve zerdeçal yapı da güçlü antioksidan kaynakları olduğundan kullanılabilir. Doğal ağrı kesiciler arasında sayılan soğan ve sarımsak da bu süreçte tüketilebilir. Ayrıca bunları sızlayan yere de sürerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. 

ROMATİZMA VE DİZ AĞRISI NASIL GEÇER?

Romatizma hastalarına mutlaka ilaçlı tedavi uygulanması gerekmektedir. Fakat bunun dışında evde doğal besinleri tüketerek de romatizma ağrılarını hafifletmek mümkündür. Özellikle sardalye, somon ve uskumru gibi balıklarda bol bol omega-3 yağ asitleri olduğundan eklemleri iltihaptan korur. Bu nedenle romatizması olan kişilere haftada 3 gün balık yemeleri önerilir.

Yumurta da kas ve eklem dokularının gelişmesini sağladığından tüketilmesi önerilen bir besindir. Yumurtanın içinde kemik sağlığı için gerekli olan sülfür vardır ve B vitamini açısından da zengin bir besindir. Düzenli olarak yumurta tüketerek romatizma ağrılarının hafiflemesi mümkündür. Çilek, keten tohumu, nar ve zencefil de romatizma ağrılarını hafifleten besinler arasındadır.

Romatizması olan kişilerin tüketmesi gereken besinler olduğu gibi tüketilmemesi gereken besinler de vardır. Romatizması olan ve romatizma ağrısı çeken kişilerin sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş ürünlerden, kızarmış yiyeceklerden ve margarinden uzak durmaları gerekir. Bu besinler romatizma ağrılarının daha da artmasına neden olur.

2023-03-20T10:56:41Z dg43tfdfdgfd