bingotr-tr Yaşam

Yaşam

Kolormatik Gözlük Camı Nedir? Güneşte Kararan Gözlük Camı Nasıl Kullanılır?

Kolormatik gözlük camı, ultraviyole ışınlardan gözü korumak adına kullanılmakta olan bir gözlük camı teknolojisidir. Gözlerin farklı ışınlardan zarar görmemesi adına gerçekleştirilmiş olan ve ortamlarda renk değiştirme özelliği bulunan bir cam yapısıdır. Gözlerin oldukça hassas olması ve kişiden kişiye değişebilmesi nedeniyle kullanılmaktadır. Kolormatik gözlük camı neden kullanılmaktadır? İşte, merak edilen tüm detaylar.


NATO'dan Rusya'ya rest: Derhal çekilin

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini söyledi. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırına son günlerde binlerce muharebeye hazır askerini gönderdiğini, durumu endişeyle takip ettiğini bildirdi.


Resmi gazetede yayımlandı; Tavşan Adası, "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi


Öğretmenin paylaşımı, hem kalbe hem öğrencisinin hayatına dokundu: Öksüzün bir ineği olmasın mı?

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı Hisarbey köyünde küçük yaşlarda anne ve babasını kaybettikten sonra yalnız yaşayan 20 yaşındaki Serkan Büyükünlü, ilkokul öğretmeninin sosyal medyada 'Öksüzün bir ineği olmasın mı?' paylaşımıyla başlattığı kampanya sayesinde inek sahibi oldu. Büyükünlü'nün ilkokul öğretmeni Abdullah Arkan da öğretmenlerin, öğrencilerin zihinlerine girmeden önce gönlüne girmeye çalıştığını söyledi.


Disney'den kapsayıcılık adımı: Tema park çalışanları cinsiyetsiz kıyafetler giyebilecek

"Dünya değişiyor, biz de buna ayak uyduracağız" diyen D'Amaro, çalışanların tema parklardaki işlerine ait olduklarını hissetmelerini amaçladıklarını da belirtti


20 liralık yer fıstığını, 800 liralık çam fıstığı diye satıyorlar

Aktarlar ve marketlerde kilosu 800 lirayı bulan çam fıstığı, bazı fırsatçılar tarafından içerisine yer fıstığı karıştırılarak 'dolmalık fıstık' adı altında çok uygun fiyata satılıyor. Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, "Tüketici ambalajda gerçekten 'çam fıstığı' yazıyor mu bakmalı" dedi.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: 'Üretimi en çok artıran G20 ülkelerinden biri olduk'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin, yıllık sanayi üretimini en çok artıran G-20 ülkelerinden biri olduğunu dile getirdi.


65 yaş üstü ve 20 yaş altı hangi saatlerde sokağa çıkıyor? 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma saatleri değişti mi?

65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma saatleri, Kabine Toplantısı ile gündeme geldi. Toplantı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde düzenlendi. Kritik kararların alınacağı toplantının detayları belli oldu. Peki, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma saatleri değişti mi? 65 yaş üstü ve 20 yaş altı hangi saatlerde sokağa çıkıyor?


Sağlığınızla ilgili sorularınızı uzmanından, evden çıkmadan öğrenin

Evden çıkmadan, uzmanına danışmak isteyenlere büyük kolaylık: AXA Doktor Danışma Hattı!


Zaten hepimiz yaşlanacağız: Geç ve güzel yaşlanmak için 10 ipucu


Görenler hem şaşırdı hem ürktü: Çanakkale'de 1,5 metrelik mıgri yakalandı

Çanakkale'de 1,5 metre boyunda avlanan yılan balığı görenleri şaşkına çevirdi.


Elmacık kemikleri makyajla nasıl belirginleştirilir?


Sırt Kaşıntısı Neden Olur? Sırt Kaşıntısı Nasıl Geçer, Nasıl Önlenir?

Bazı sağlık sorunlarının belirtisi olarak kaşıntı görülebilir. Kaşıntılar insanların yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu yüzden insanlar kaşındığı zaman neden kaşındığını merak ederek internet üzerinde bazı araştırmalar yapıyor. Sırt kaşıntısı neden olur? Sırt kaşıntısı nasıl geçer, nasıl önlenir? İşte, merak edilen tüm detaylar.


Tere Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Tere Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

Tere bitkisinin üretiminde ve çoğaltılmasında tohumun büyük önemi vardır. Bu sayede tere bitkisi kolaylıkla ekilerek üretilebilir nitelik kazanmaktadır. Sizin için çok sıklıkla sorulan ve aynı zamanda da araştırılan tere tohumu nasıl ve zaman ekilir? Tere tohumu nasıl olur ve nereden alınır şeklindeki soruların yanıtlarını tüm detayları ile birlikte derledik.


Araştırma: Köpekler, sahiplerinin başka bir köpeği sevdiğini düşünüp kıskanabiliyor


Bursa'da kalabalık iki aile arasındaki kavga

Bursa'da kalabalık iki aile arasındaki kavgayı polis ayırdı; o anlar kamerada.


Farmasi, Kadın Dostu Markalar Farkındalık Ödülü’nün Sahibi Oldu!

Kadın Dostu Markalar Dijital Platformu’nun farkındalık ödülleri sahiplerini buldu. Farmasi, Türk kadınlarına verdiği özel önem ve ekonomik özgürlük ile 2021 Kadın Dostu Markalar Ödülü’nün sahibi oldu.


Hafta sonu sağanak etkisini artıracak, sıcaklıklar düşüyor


Oruç tutmanın cilde faydası var


Met Gala 2021 için tarih açıklandı

İki yıldır corona virüs nedeniyle ertelenen MET Gala, bu yıl 13 Eylül'de yapılacak.


Hayvan deneyi yapmayan markalar nasıl anlaşılır? Vejetaryen markalar!

Save Ralph filmiyle hayvan deneyi yapmayan markalar yeniden gündeme geldi. Bilindiği gibi birçok kozmetik marka hayvanlar üzerinde deney yapıyor. Kozmetik sektörü için kullanılan bir tavşanın başına gelenleri gözler önüne seren Save Ralph kısa filmi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çarpıcı bir etki bıraktı. Peki, hayvan deneyi yapmayan markalar nasıl anlaşılır?


Özel öğrencilerden Sıfır Atık Projesine destek

Elazığ'da özel öğrenciler 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında atık malzemelerden hediyelik ürün üretirken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye destek için de siperlik yapıyor. Öğrencilerin büyük emekle hazırladığı ürünler beğeni görüyor.


Türkiye'nin 'ilk' fosil ormanı UNESCO yolunda

Türkiye'nin 'ilk' fosil ormanı UNESCO yolunda


Seyyidül İstiğfar Duası Nasıl Okunur? Türkçe Ve Arapça Tefsiri... Tövbe Etmek İçin Okunan Dua Hangisidir?

Seyyidül istiğfar duası olarak bilinen en kıymetli dualar arasında yer alan duanın okunmasının pek çok fazileti bulunmaktadır.


7 Nisan Dünya Sağlık Günü mesajları ve sözleri 2021! Resimli, anlamlı, özel, Dünya Sağlık Günü kutlama mesajları! Dünya Sağlık Günü nedir?

Koronavirüs salgınının etkili olduğu bugünlerde sağlıkçılara büyük fedakarlık, görev ve sorumluluk düşüyor. 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde siz de çevrenizdeki sağlıkçıların bu özel günlerini kutlayarak onları bir nebze de olsa hafifletebilirsiniz. Peki, Dünya Sağlık Günü nedir? İşte Resimli, anlamlı, özel, kısa Dünya Sağlık Günü kutlama mesajları ve sözleri 2021!


33 yıldır aralıksız oruç tutuyor: Tarifi olmayan bir duygu bu


Dalgıç Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Dalgıç Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Kumaşların birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu kumaşlar kıyafetlerin çeşidine ve kullanılacak yere göre de farklılık gösterir. Özellikle de dalgıç kumaş çok fazla tercih edilmektedir. Dalgıç kumaş nedir, nasıldır ve terletir mi? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.


Karadeniz mutfağının eşsiz lezzeti ‘Rize muhlaması' tescillendi

Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasındaki mısır unu, tereyağı ve kolot peynirinin karışımı ile yapılan, yenildiği sırada uzayan ‘Rize muhlaması' Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaretle tescillendi. Bu tescille birlikte kimilerinin ‘mıhlama’ diye adlandırdığı lezzetin adı da ‘muhlama’ olarak tescillenmiş oldu.


Tüm hayatını 15 metrekarelik dükkanına sığdırdı

Türkiye'ye 1969 yılında Yugoslavya henüz dağılmamışken göç eden terzi Hakkı Demir, uzun süredir topladığı eski eşyalarla donattığı dükkanında müşterilerini geçmişe götürüyor. Kasetçalarına koyduğu Türk Sanat Müziği eşliğinde bir yandan ütü yapan bir yandan da dikiş diken terzi, müşterilerine nostaljik dakikalar yaşatıyor.


Oyuncu Şükrü Özyıldız'ın yapım şirketine açtığı davada dosya bilirkişiye gönderildi

Oyuncu Şükrü Özyıldız'ın, 'Kış Güneşi' adlı dizinin yurt dışı gelirinden gereken payı alamadığı iddiasıyla Endemol Medya Prodüksiyon Şirketi'ne açtığı alacak davasında dosya bilirkişiye gönderildi.


Aspir Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Aspir Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

Aspir çok dallı bir yapıya sahip, otsu, deve dikenine benzer nitelikte olan yıllık bir bitkidir. genellikle aspir yağı üretimi yapılması amacı doğrultusunda yetiştirilen aspir bitkisinin tohumları yağ yapımı için önemli bir hammaddedir. Sizin için Aspir tohumu nedir ve ne işe yarar? Aspir tohumu faydaları ve özellikleri konularını detaylarıyla derledik.


Alman şirket Kärcher’dan koşulsuz iade kararı

Temizlik ürünleri şirketi Kärcher, Türkiye’de müşteri memnuniyetine yönelik çalışmalarına devam ediyor. İnternet üzerinden, Ev & Bahçe kategorisinde yapılan alışverişlerde koşulsuz iade süresini 30 güne çıkaran Kärcher Türkiye, teknik servis ekibi ile tüketicilerinin kapısına kadar giderek bedelsiz hizmet veriyor.


İftar sofralarının tescilli lezzeti! 5 saatte pişiyor

İftar sofralarının tescilli lezzeti! 5 saatte pişiyor


İlkokul öğrencileri el emeği ürünlerini satıp gelirini LÖSEV'e bağışladı

Muğla'da 5 ilkokul öğrencisi, hazırladıkları el emeği bileklik ve kolyelerin satışından elde edilen geliri Lösemili Çocuklar Vakfına (LÖSEV) bağışladı. Okul müdürü Bilal Şahin, öğrencilerinin topluma örnek olacak bir davranışta bulunduğuna dikkati çekti.


Yapışık beşiz kediler operasyonla birbirinden ayrıldı

Yapışık beşiz kediler operasyonla birbirinden ayrıldı


Doktorlardan koronavirüs uyarısı: Hastalarla birlikte personel için de çok zor bir süreç

Çankırı Devlet Hastanesinde görev yapan yoğun bakım uzmanı doktor Ebru Karakoç, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin hem hastalar hem de kendileri için zor bir süreç olduğunu söyledi. Koronavirüs hastalarının tedavi sürecinde çok etkilendikleri durumlar yaşadıklarının altını çizen Karakoç, 'Bu süreçte en çok etkilendiğim durum, 50'li yaşlarda bir beyefendinin hem annesini hem de babasını birer gün arayla kaybetti. O beyefendi, 'Hayatta...


Türk Diyanet Vakfı'ndan 20 bin kişiye iftar paketi yardımı

Türk Diyanet Vakfı, Ramazan boyunca iftar çadırı kurulmayacağının açıklanmasının ardından ihtiyaç sahibi 20 bin kişiye iftar paketi dağıtacağını duyurdu.


Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? Niyet etmeden oruç tutmak kabul olur mu?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte niyet etmeden oruç kabul olur mu, sahurda niyet etmeden oruç tutulur mu, sahura kalkmadan oruç kabul olur mu? soruları gündeme geldi. Sahur vakti birçok insan kalkar ve niyet ederek yemek yer. HZ. Peygamber sahura kalkmış ve bunu çevresindekilere de tavsiye etmiştir. Peki ama sahur vakti kalkmadan niyet etmeden oruç tutulur mu? İşte Diyanet İşleri Başkanlığının sahura kalkmadan oruç tutulur mu sorusuna verdiği...


Prens Philip’in doğum belgesi yaklaşık bir asır sonra ortaya çıktı

Birleşik Krallık Kraliçesi Elizabeth'in eşi Prens Philip'in önceki gün hayatını kaybetmesin ardından, yaklaşık bir asır sonra Philip'in doğum belgesi ilk kez gün yüzüne çıktı.


Tekirdağ'ın Velimeşe bozası coğrafi işaret aldı

Tekirdağ'ın Velimeşe bozası coğrafi işaret aldı


Pandeminin zorlayıcı psikolojik etkileri neler?

Neredeyse 1 yılı aşkın süredir koronavirüs pandemisi birçok insanın hayatını etkilemeye devam ediyor. Yaşanan zorlayıcı duygu ve durumların görmezden gelinmesi sorunların daha da derinleşip çözümünün zorlaşmasına neden olabiliyor. Uzman Klinik Psikolog Gizem Çeviker Coşkun, pandeminin zorlayıcı psikolojik etkileri ve bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


Evlilik teklifini 5 yüzükle yapan adam viral oldu


Bir adımda il değiştirip bir dakika arayla iftar yapıyorlar

Bir adımda il değiştirip bir dakika arayla iftar yapıyorlar


Pandemi var, maske yok! Megan Fox'un Hollywood stili


"Cumhuriyet savcısı, kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı" iddiası


Sefirin Kızı'ndan MIPCOM için yeni afiş

Star’ın sevilen dizisi ‘Sefirin Kızı’, yurt dışında da yerini almaya hazırlanıyor. Yapımına NGM ve O3 Medya birlikte imza attığı, başrollerinde Engin Akyürek ve Tuba Büyüküstün’ün yer aldığı ‘Sefirin Kızı’nın yeni afişi ve ‘MIPCOM’ uyarlaması yayınlandı.


Hepsiburada’dan Türkiye’nin Dört Bir Yanında “Ramazan Dayanışma Seferberliği

20 yılı aşkın süredir teknolojinin yapıcı gücüne odaklanarak çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin Hepsiburada’sı, Türkiye’nin her bölgesinden İl Valilikleri koordinasyonuyla Ramazan ayına özel dayanışma seferberliğini bu yıl da başlattı.


MedYapım’dan Burak Sergen açıklaması: Corona nedeniyle yoğun bakımda


Odasından çıkmayanların hastalığı: Hikikomori

Uzak Doğu ülkelerinde özellikle Japonya’da giderek artan “Hikikomori” hastalığı, çağın hastalığı olarak nitelendiriliyor. Japonca bir sözcük olan ve “İçeri çekilme, hapsedilmiş olma” anlamını taşıyan hikikomori, insanlardan kaçma, tek yaşamı güvenilir hissetme, bireyin kendini sosyal hayattan izole etmesi şeklinde görülüyor. Bu kişilerin yaşamdan elini ayağını çekip temel ihtiyaçları dışındaki tüm zamanlarını odalarında geçirdiklerini belirten...


Sibil Çetinkaya kimdir? Sibil Çetinkaya kaç yaşındadır?

YouTube videoları ile ünlenen influencer Sibil Çetinkaya kimdir? Sibil Çetinkaya kaç yaşındadır? İşte Sibil Çetinkaya hakkında merak edilenler...