OYSA KI TDK DOğRU YAZıLışı... "OYSA KI" MI, "OYSAKI" MI NASıL YAZıLıR?

Kişiler bazı kelimelerin doğru yazılışları hakkında detaylı araştırmalar yapıyor. Oysaki kelimesinin doğru yazılışı çok merak edilen bir bilgidir. Kişiler yazım yanlışı yapmamak için oysa ki kelimesinin doğru yazılışını öğrenmek adına birçok farklı kaynakta inceleme yapıyor. Oysaki, kelimesi "oysaki" şeklinde yazılmalıdır. Pek çok kişi bu kelimeyi "oysa ki" şeklinde yazıyor. Fakat bu yapılan bir yazım yanlışıdır. Doğrusu "oysaki" şeklinde yazılışıdır.

Oysaki TDK Doğru Yazılışı

 Pek çok kelimenin yazılışı kişiler tarafından yanlış biliniyor. Kişiler yazı yazarken yaptıkları bu yazım yanlışlarıyla yazılarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. En çok yanlış yapılan oysa ki kelimesinin nasıl yazıldığı çok araştırılıyor. Bu kelime "oysaki" şeklinde yazılması doğrudur. Kişiler yaptıkları bu yazım yanlışlarını öğrenerek, hata yapmamaya çalışıyor. "Oysaki seni çok sevmiştim" örneğinde görüldüğü gibi doğru şekilde yazılmalıdır. "Oysa ki" olarak ayrı yazılması bu kelimeyi yanlış yazmaktır.

TDK açıklamasında "Birkaç örnekte ki bağlacı kalıplaşmış olduğu için bitişik yazılır: belki, çünkü, hâlbuki, mademki, meğerki, oysaki, sanki. Bu örnekler­den çünkü sözünde ek aynı zamanda küçük ünlü uyumuna uymuştur." örneğine yer veriyor.

 Bitişik mi Yazılır? Ayrı mı Yazılır?

 Oysaki, kelimesinin ayrı mı bitişik mi yazılacağı çok araştırılıyor. Bireyler bu konuda pek çok farklı araştırma yapabiliyor. Oysaki kelimesi birleşik bir şekilde yazılması gerekiyor.  Günlük hayatta çok kullanılan bu kelime, yazılırken de doğru yazılmalıdır. Yazı kalitesini yükseltmek için mutlaka bitişik yazılmalıdır.

Yarınki Nasıl Yazılır? Yarınki TDK Doğru Yazılışı... Yarınki Mi Yarın Ki mi?

2022-09-21T06:55:25Z dg43tfdfdgfd